Page Loading...

Aktuality

Dražba vzácné knihy pomůže dětem


29/10/2014

Korunovační evangelistář krále Vratislava Codex Vyssegradensis je považován za nejvýznamnější a nejcennější rukopis z 11. století, jehož originál je uložen ve sbírkách Národní knihovny ČR. V roce 2006 byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky České republikyFaksimile této vzácné památky vydalo nakladatelství Tempus Libri a odpovídá originálu nejen po obsahové, ale i po fyzické a technologické stránce. Prodejní cena faksimile je 169.000 Kč.

Výtěžek z aukce podpoří kampaň Hledáme rodiče, která dlouhodobě hledá vhodné adepty na náhradní rodiče, posiluje zájem a informovanost veřejnosti o pěstounství a v neposlední řadě zvyšuje reputaci pěstounů ve společnosti. Všechny další informace naleznete na webových stránkách http://www.hledamerodice.cz.

 

O draženém faksimile Vyšehradského kodexu

Limitovaný náklad této věrné umělecké faksimile vydalo roku 2012 nakladatelství Tempus Libri. Na výrobu byly v maximální míře použity původní materiály. Dubové desky jsou potaženy hedvábným vytkávaným brokátem, na listech rukopisu je ve velkých plochách naneseno práškové zlato. Listy pergamenu v původním složení (skladba složek rukopisu přesně odpovídá originálnímu dílu) jsou šité technologií „na pravé vazy“ a spletené ze surového konopí. Vzniklé faksimile tedy odpovídá originálu nejen po obsahové, ale i po fyzické a technologické stránce.

O originále

Originál obsahuje 108 folií o rozměrech 320x397 milimetrů. Všechna folia jsou rámována bordurou členěnou ornamentem nebo vyplněnou nápisem. Dubové desky rukopisu jsou potaženy tkaninou s vytkanými zelenými rozvilinami s lístky a kvítky. Zadní deska kodexu je potažena látkou, na kterou je přišita mandorla s výjevem žehnajícího Krista. Nad a pod mandorlou se táhne úzký pruh látky vytkávaný zlatým vláknem.

 

 

Garance původu

Nakladatelství Tempus Libri vydává faksimile starých unikátních tisků, rukopisů a jinak exkluzivních dokumentů od roku 2009. Na kvalitu práce dohlíží nezávislí odborníci z řad historiků, archivářů a knihovníků. Umělecká, kulturní a historická hodnota těchto kopií je umocněna nízkým nákladem, ve kterém jsou faksimile vyráběna. Limitovanost díla je notářsky ověřena a je garantována Certifikátem o původu. Ke každému titulu je navíc zpracována vědecko-naučná publikace, která odborně popisuje a zasvěceně komentuje zajímavosti obsažené v rukopisu včetně historického kontextu a okolností.